Întoarcere în timp: Gălățenii și Jocurile Olimpice (16) – Londra, 2012

104 persoane a numărat delegația românească de la Londra, la cea de-a XXX-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară, la care România a cucerit 9 medalii, dintre care 2 de aur, 5 de argint și 2 de bronz, ocupând locul 27 în clasamentul final pe națiuni. Două sportive din Galați, deja participante cu vechime la Jocurile Olimpice și un canoist, adoptat de gălățeni, s-au afirmat la aceste jocuri:

  • Viorica SUSANU – canotoare ce ocupă locul V la proba de 2 rame;
  • Victor MIHALACHIlocul VII la proba de canoe C2 – 1000 m;
  • Viorica Săndica ȚIGĂU – locul 23 la proba de săritură în lungime.

Viorica SUSANU

Viorica SUSANU (n. 29 oct. 1975, Galați) adaugă performanțelor obținute la olimpiadele din 1996, 2000, 2004 și 2008, un merituos loc V, alături de Georgeta Damian Andrunache, la proba de două rame, înregistrând astfel de-a lungul carierei un total de 18 medalii (11 de aur – 3 de argint – 4 de bronz), ceea ce o situează între primele patru canotoare din ţara noastră. În 2012, dupa Jocurile Olimpice, Viorica Susanu s-a retras din activitatea competițională, activând ca instructor sportiv la Clubul Dinamo, unde coordonează secțiile de kaiac-canoe, natație, tir si gimnastică.

Victor MIHALACHI

Victor MIHALACHI (n. 24 febr. 1989, sat Florițoaia Veche, raion Ungheni, Republica Moldova), canoist cu performanțe la campionate mondiale și europene, și-a început activitatea sportivă în copilărie, concurând la nivel de juniori pentru Republica Moldova. S-a mutat apoi în România, fiind legitimat la Clubul Sportiv Şcolar din Galaţi, unde s-a format sub îndrumarea antrenorilor Adina şi Adrian Maftei. Ulterior a fost legitimat la Clubul CS Dinamo București. Cu un palmares impresionant, 6 medalii la campionatele mondiale și 10 la campionatele europene, Victor Mihalachi a înregistrat în 2012 prima participare la Jocurile Olimpice, la proba de canoe C2 – 1000 m, ocupând locul VII.

Viorica ȚIGĂU

Viorica Săndica ȚIGĂU (n. 12 aug. 1979, Galați) înregistrează o ultimă participare la Jocurile Olimpice, după cele din 2000 și 2008, ocupând locul 23 la finalul calificărilor probei de săritură în lungime din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra. Alături de performanțele înregistrate în domeniul atletismului, Viorica Țigău s-a afirmat și într-o altă probă, din categoria sporturilor de iarnă, cucerind medalia de aur la proba de bob, la Campionatul Mondial de tineret, fiind foarte aproape de calificarea în delegația olimpică a României la Jocurile Olimpice de iarnă din 2006.

(Toporaș C.)

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.